Dlaczego Mazury się nie nudzą?

Dlaczego Mazury się nie nudzą?

Polska to piękny kraj. Przyzna to każdy, kto choć raz tu przyjedzie. Polskie morze, góry, liczne zabytki. Jest jeszcze jeden zakątek, który jest wizytówką naszego kraju – Mazury. Dlaczego warto odwiedzić ten region? Co kryją Mazury? Jaki jest ich fenomen?

Myślisz Mazury, mówisz jeziora

Oczywiście pierwsze skojarzenie dla Polaka ze słowem Mazury to jeziora. W tamtym regionie rozsiane jest tysiące mniejszych i większych zbiorników. To raj dla turystów, którzy marzą o wypoczynku nad wodą, w ciszy i spokoju, w otoczeniu przyrody, lasów. Jeziora to idealne miejsce, dla tych, którzy ukochali sporty wodne. Wystarczy jeden kajak czy rowerek wodny, a okoliczne jeziora stoją otworem. Liczne jeziora rynnowe, które znajdują się na Mazurach to raj na Ziemi dla tysięcy turystów, którzy są spragnieni ciszy i spokoju, a które z pewnością odnajdziecie w tym miejscu.

Spacer wśród drzew

Jednak Mazury to nie tylko jeziora. Przyjeżdżając w ten region Polski jesteśmy otoczeni pięknymi mazurskimi lasami. W ich obrębie można spotkać aż 80 gatunków roślin, w tym liczne rzadkie okazy oraz objęte ochroną. Mazurskie lasy to także dom dla wielu gatunków zwierząt. Spacerując między drzewami możemy napotkać sarny, łosie, dziki, ale także przeróżne ptaki, takie jak puchacze czy orły bieliki. Jeśli ktoś szuka wyciszenia to nie ma lepszego miejsca, niż Mazury i ich piękne lasy.

Kuchnia mazurska – bogactwo smaków

Wielu może sądzić, że kuchnia Mazur ze względu na liczne jeziora składa się jedynie z dań rybnych. Jednak nic bardziej mylnego. Owszem w kuchni mazurskiej dominują ryby słodkowodne, takie jak karaś, karp, leszcz czy sum, ale oprócz nich są także inne lokalne specjały. Można tu wymienić choćby białą kiełbasę w piwie, dzyndzałki warmińskie (rodzaj pieroga z wołowiną, boczkiem i cebulą), gulasz po mazursku, grzyby w śmietanie, plince z pomoćką (placki ziemniaczane z masą twarogu i śmietany), a na deser ciasto z jeżynami. Gdy raz spróbujecie tych potraw z pewnością będziecie chcieli dokładkę!

Raj dla historyków

Fan historii, który zawita na Mazury na pewno nie będzie się nudził. W tym regionie Polski znajduje się wiele miejsc, które są pamiątką minionych wydarzeń. Wieś Grunwald, liczne zamki i warownie krzyżackie, kompleks WIlczy Szaniec, który służył, jako kwatera Adolfa Hitlera. Mazury posiadają piękną historię, której odkrywanie może umilić czas każdemu.

Mazury się nie znudzą. To miejsce łączy w sobie wszystko, czego potrzebuje człowiek. Każdy, kto tu zawita z pewnością znajdzie coś, co go zainteresuje, co sprawi, że z ochotą powróci tu kolejny raz. Przyjedź raz, a zobaczysz, że warto i będziesz chciał tu zostać na stałe!

Related posts

Co zyskujemy współpracując z agencją nieruchomości?

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny, dzieje się bardzo wiele. Nie każdy nadąża za...

Continue reading

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup nieruchomości należy do jednych z trudniejszych decyzji finansowych w naszym życiu....

Continue reading

Wynajem czy kupno? Co i kiedy się bardziej opłaca?

Wynajem czy kupno mieszkania? Przed tym dylematem staje wiele osób, szczególnie młodych....

Continue reading