Wynajem czy kupno? Co i kiedy się bardziej opłaca?

Wynajem czy kupno? Co i kiedy się bardziej opłaca?

Wynajem czy kupno mieszkania? Przed tym dylematem staje wiele osób, szczególnie młodych. Zobowiązanie kredytowe przeraża, gdyż ciężko jest sobie wyobrazić w jakiej sytuacji finansowej będziemy za kilka, a co dopiero kilkanaście lat. Z drugiej strony wynajem mieszkania w dużym stopniu nas ogranicza.

Uniknięcie kredytu

Wynajmując mieszkanie na pewno unikniemy obciążającego kredytu hipotecznego. Wiele osób się go obawia lub po prostu nie posiada płynności finansowej, która pozwoli na zaciągniecie pożyczki. Sam proces zawierania kredytu jest bardzo czasochłonny i skomplikowany. Konieczne jest przejście przez dokładną weryfikację i szereg formalności.

Łatwa migracja

Wynajmowanie mieszkania jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które są niepewne swojej przyszłości: w jakim mieście lub kraju chcą spędzić kolejne lata swojego życia. Młodzi ludzie chcą czuć się niezależnie, dlatego też wynajem jest dla nich doskonałą opcją. Wielką zaletą wynajmu jest możliwość i zmienność lokalizacji. Mieszkając w jednym mieście przez kilka lat można go poznać i odkryć z różnych perspektyw, poprzez zmianę meldunku. Jeżeli chcemy prowadzić zmienny i podróżniczy tryb życia wynajmowanie nie zobowiązuje nas tak bardzo jak zakup mieszkania i zaciąganie kredytu.

Nasze własne miejsce

Kupując mieszkanie stajemy się jego właścicielami i posiadamy pełne prawa do naszego miejsca. Możemy zaprojektować swoje wnętrze według własnych potrzeb i poczucia estetyki. Niestety przy wynajmie jest to często nie możliwe. Musimy zaakceptować standard mieszkania, podporządkować się pewnym regułom – jak np. zakazom dotyczących zwierząt. Podobnie w przypadku remontów i napraw usterek. Jako właściciele sami podejmujemy działania naprawcze, natomiast kiedy wynajmujemy musimy podlegać decyzjom wynajmującego. Niestety czasami lekceważą oni awarie i także sami musimy ponieść pewne dodatkowe płatności.

Koszty

Przy rozważaniu tego problemu decydujące mogą okazać się liczby. Koszty raty kredytu oraz opłaty za wynajem przy podobnych standardach mieszkania i jego lokalizacji są do siebie zazwyczaj zbliżone. Natomiast nie można zapomnieć o tym, że zaciąganie kredytu wiąże się z innymi dodatkowymi płatnościami. Należy pamiętać o wkładzie własnym do kredytu, który oscyluje między 10-20% jego wartości. Zaoszczędzenie takich kwot dla wielu osób jest awykonalne. Do reszty opłat należy doliczyć także podatek, opłaty urzędowe i notarialne. Zakup mieszkania wiąże się także z wysokimi kosztami wykończenia czy remontu.

Podsumowując, zakup mieszkania jest zdecydowanie droższą inwestycją, wymagająca długookresowego oszczędzania. Ale na pewno to co zyskujemy to pełny komfort i inwestycję na lata. W przypadku gdy nie mamy sprecyzowanych potrzeb i odłożonych środków, wynajem może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem.

Related posts

Co zyskujemy współpracując z agencją nieruchomości?

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny, dzieje się bardzo wiele. Nie każdy nadąża za...

Continue reading

Dlaczego Mazury się nie nudzą?

Polska to piękny kraj. Przyzna to każdy, kto choć raz tu przyjedzie. Polskie morze, góry,...

Continue reading

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup nieruchomości należy do jednych z trudniejszych decyzji finansowych w naszym życiu....

Continue reading