Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup nieruchomości należy do jednych z trudniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Zastanawiamy się, czy powinniśmy dokonać zakupu z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego. Poniżej przedstawiamy zestawienie zalet oraz wad tego podziału.

Zalety rynku pierwotnego

Na rynku pierwotnym kupujemy nowe mieszkania, dopiero co odebrane od inwestora. Jedną z głównych zalet rynku pierwotnego jest wykończenie standardem deweloperskim. Każdy może zaprojektować swoje mieszkania według własnego gustu i potrzeb. Nowe mieszkania oferują liczne udogodnienia – modernistyczny design, wspólna zamknięta przestrzeń, nowe place zabaw dla dzieci, bezawaryjne windy, podziemny parking, recepcja czy nawet ochrona. Są to rozwiązania o najwyższej jakości technologicznej i funkcjonalnej. Pod względem finansowym koszty utrzymania nowego mieszkania są znacznie niższe niż w przypadku mieszkań z drugiej ręki. Deweloperskie mieszkania oferują niższy czynsz, gdyż nie jest jeszcze pobierana składka na fundusz remontowy.

rynek pierwotny - zalety i wady

Wady rynku pierwotnego

Mogłoby się wydawać, że rynek pierwotny jest nieograniczony, jednak bardzo ciężko jest znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Interesujące nas oferty często są sprzedawane już na pierwszym etapie inwestycji, gdzie okres do naszej wprowadzki wynosi około dwa lata. Dodatkowo nie mamy pewności kiedy na pewno zostanie zakończona nasza budowa. Istnieje ryzyko, że inwestycja się przedłuży, gdyż po drodze pojawią się komplikacje. Rynek pierwotny oznacza także bardzo wysokie koszty zakupu oraz wykończenia powierzchni. W przypadku nowopowstałych osiedli nie mamy również pewności, jak w tym czasie zostaną zagospodarowane tereny wokół.

Zalety rynku wtórnego

Rynek wtórny, czyli mieszkania z drugiej ręki, umożliwia zamieszkanie prawie od razu. Czas od momentu zakupu do wprowadzenia się jest znacznie krótszy, niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Dla osób, którym zależy na szybkiej transakcji, jest to zdecydowanie lepsza opcja. W przypadku większości takich nieruchomości możemy od razu ocenić czy okolica nam odpowiada. Oferta otoczenia, dostępność komunikacyjna jest bardzo ważnym aspektem w wyborze lokalizacji. Rynek wtórny proponuje dużo niższe kwoty zakupu, często z możliwością negocjacji ceny.

Wady rynku wtórnego

Główną wadą nieruchomości rynku wtórnego jest gotowe wykończenie, które często nie odpowiada naszym standardom. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia zmian, co generuje kolejne koszty. Często nie są to drobne zmiany, a gruntowne remonty. Przy zakupie nieruchomości nie mamy pewności czy nie występują jakieś ukryte usterki, o których wcześniejsi właścicieli nam nie wspomnieli. Na starszych osiedlach dużym problem okazuje się także niewystarczająca ilość miejsc parkingowych oraz znacznie wyższym czynsz w porównaniu z nowymi inwestycjami.

Nieruchomości Mrągowo – sprawdź!

Related posts

Co zyskujemy współpracując z agencją nieruchomości?

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny, dzieje się bardzo wiele. Nie każdy nadąża za...

Continue reading

Dlaczego Mazury się nie nudzą?

Polska to piękny kraj. Przyzna to każdy, kto choć raz tu przyjedzie. Polskie morze, góry,...

Continue reading

Wynajem czy kupno? Co i kiedy się bardziej opłaca?

Wynajem czy kupno mieszkania? Przed tym dylematem staje wiele osób, szczególnie młodych....

Continue reading